Uroda

Zniszczone paznokcie po hybrydzie – jak je odżywić?

Zniszczone paznokcie po hybrydzie

Zadbane i mocne paznokcie to najlepsza wizytówka każdej kobiety. Manicure hybrydowy zapewnia długotrwały efekt i utrzymuje się nawet do trzech tygodni. Trwała formuła lakierów hybrydowych sprawia, że manicure zdecydowanie rzadziej odpryskuje i nie wymaga ponownej aplikacji tak jak zwykły lakier. Malowanie paznokci tradycyjnym lakierem to uciążliwa czynność, która wymaga częstych poprawek, dlatego manicure hybrydowy zyskał wierne grono wielbicielek w każdym wieku. Niestety, zarówno nałożenie hybrydy, jak i usuwanie lakieru hybrydowego może mieć negatywny wpływ na strukturę paznokci, zwłaszcza gdy czynności te zostaną wykonane niewłaściwie. Poniżej przedstawiamy metody, które pomogą Ci zregenerować paznokcie zniszczone hybrydą.

Paznokcie zniszczone hybrydą

Czy hybryda niszczy paznokcie?

Chcąc ustalić, czy hybryda niszczy paznokcie, należy przyjrzeć się, jak wygląda zabieg manicure. Aby przygotować paznokcie do nałożenia lakieru hybrydowego, należy spiłować płytkę paznokcia pilnikiem lub blokiem polerskim i oczyścić ją odtłuszczaczem. Następnie, należy zaaplikować primer, który wysusza płytkę i zapewnia pożądaną przyczepność bazy. Stosowanie tego typu produktów wzbudza wiele kontrowersji, natomiast primer kwasowy na bazie kwasu metakrylowego można zastąpić bezkwasowym odpowiednikiemna bazie octanu etylu. Tak przygotowana płytka paznokcia jest gotowa na aplikację bazy hybrydowej i kolejno kolorowego lakieru hybrydowego, a następnie do utwardzenia w lampie UV.

Lakiery hybrydowe mocno utrzymają się na powierzchni płytki. Sprawia to, że usuwanie hybrydy wymaga użycia frezarki i pilników, które mechanicznie ścierają lakier hybrydowy i niekiedy również i płytkę. Płytka paznokcia jest zbudowana z warstw keratynowych, których uszkodzenie poprzez spiłowanie zwiększa osłabienie płytki. Paznokcie stają się przez to cieńsze i bardziej łamliwe. Dlatego, technika i precyzja usuwania lakieru hybrydowego ma ogromny wpływ na kondycję paznokci. Niszczenie paznokci potęguje drażniący aceton używany podczas zdejmowania hybryd.

Manicure profesjonalnie wykonany u stylistki nie powinien negatywnie wpływać na kondycję paznokci. Jednak często zapominamy o tym, że hybryda powinna zostać nałożona na zdrową i mocną płytkę paznokciową. Aplikacja hybrydy na osłabione paznokcie zdecydowanie nie poprawia stanu paznokci. Dodatkowo, zbyt częste powtarzanie manicure hybrydowego bez względu na kondycję płytki doprowadzić może do dalszej jej degradacji. Regularne przedłużanie paznokci może pogarszać stan paznokci i w efekcie prowadzić do uszkodzeń mechanicznych.

Paznokcie po zdjęciu hybrydy – jakie problemy mogą wystąpić?

Manicure hybrydowy jest zabiegiem kosmetycznym, który również podlega specjalistycznej kwalifikacji. Profesjonalny stylista paznokci przed rozpoczęciem manicure powinien przeprowadzić wywiad z klientką w celu wykluczenia przeciwwskazań, które mogłyby przynieść niepożądane efekty po zastosowaniu hybrydy i tym samym osłabić paznokcie. Manicure hybrydowego nie powinno się wykonywać w przypadku występowania grzybicy i drożdżycy skóry lub paznokci, stanów ropnych i infekcyjnych oraz w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatów stosowanych podczas manicure. Dodatkowo, nieodpowiednia higiena podczas wykonywania manicure może przyczynić się do powstania chorób paznokci.

  • Choroby paznokci po hybrydzie

    Paznokcie to nic innego niż płytka rogowa zbudowana z warstw keratyny, która również podatna jest na stany zapalne i zmiany chorobowe. Często spotykanym problemem wśród wielbicielek trwałego manicure są żółte paznokcie po hybrydzie. Powodów może być kilka. Jednym z nich jest stosowanie lakierów o intensywnej pigmentacji – odcieni czerni, czerwieni i fioletu. Ciemne barwniki lakierów hybrydowych przenikają do płytki paznokcia. Aby temu zapobiec, można stosować specjalne bazy odżywcze, które absorbują pigment.

    Kolejnym powodem powstawania przebarwień może być grzybica paznokcidrożdżyca. Grzybicy mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe podczas kontaktu z wodą. Łuszczyca również może być wynikiem pojawienia się żółtych plam na płytce paznokci. Chorobę tę można rozpoznać poprzez występujące równocześnie wgłębienia i ubytki w strukturze płytki.

  • Miękkie paznokcie po hybrydzie

    Miękka płytka paznokcia to bardzo często występujący problem po hybrydzie. Zwykle jest to konsekwencja nieodpowiedniego usuwania lakieru hybrydowego. Produkty hybrydowe mocno przylegają do paznokcia, stąd często podczas ściągania lakieru dochodzi do uszkodzenia zewnętrznej struktury płytki. Zniszczenie wierzchniej warstwy paznokcia sprawia, że staje się on bardziej łamliwy i podatny na uszkodzenia.

  • Bolące paznokcie po hybrydzie

    Ból po hybrydach może pojawiać się zarówno u osób, które po raz pierwszy malują paznokcie lakierem hybrydowym w reakcji na agresywne składniki, jak i u kobiet, które regularnie wykonują manicure. Podczas pierwszego zabiegu manicure ból może być wynikiem zastosowania primeru kwasowego, bez wcześniejszej konsultacji z klientką. Z reguły ból jest obecny w momencie utwardzania paznokci lampą UV, a także może się nasilać po wykonanym zabiegu podczas kontaktu z wodą. Dodatkowo, ból po hybrydzie pojawia się najczęściej wtedy, kiedy płytka paznokcia jest zbyt mocno spiłowana. Osłabione paznokcie sprawiają, że drażniące składniki przenikają do tkanek skóry pod płytką, co może potęgować ból.

  • Odchodzące paznokcie po hybrydzie

    Onycholiza to choroba, podczas której płytka paznokcia odkleja się od łożyska. W miejscu, w którym doszło do rozejścia skóry i płytki, występuje charakterystyczny biały nalot. Odchodzące paznokcie po hybrydzie mogą być również spowodowane niedoczynnością tarczycy, a więc w przypadku zaobserwowania takich objawów należy skonsultować się z endokrynologiem. W przypadku odklejania się paznokci po hybrydzie obowiązkowo zaleca się noszenie rękawiczek ochronnych podczas sprzątania. Interakcja skóry z drażniącymi substancjami doprowadzić może do spotęgowania stanów zapalnych skóry.

Jak uratować bardzo zniszczone paznokcie? Jak je wzmocnić?

Sposobów na to, aby zregenerować zniszczone paznokcie jest wiele. Przede wszystkim, aby przywrócić im kondycję, należy pozwolić paznokciom odpocząć od hybryd. W drogeriach dostępne są odżywki w formie lakieru do paznokci, które wzmacniają osłabione i pękające paznokcie. W drogerii Magnuspharm dostępne są odżywki naprawcze PAESE Nail Therapy dedykowane dla kobiet borykających się z problemem zniszczonych paznokci po hybrydzie. Kuracje naprawcze PAESE pomagają wzmocnić słabe paznokcie i odbudować drobne uszkodzenia płytki dzięki odpowiednio skomponowanym składom. Odżywka do paznokci nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem.

Zniszczonym paznokciom mogą pomóc również kremy do skóry dłoni. Zwykle w swoim składzie zawierają szereg składników aktywnych, które dodatkowo pomagają wzmocnić paznokcie po hybrydzie, takie jak intensywnie regenerujący wosk pszczeli, nawilżające masło shea oraz wzmacniające proteiny jedwabiu.

Dobra odżywka nie przywróci kondycji paznokciom, jeśli nie towarzyszy jej odpowiednio zbalansowana dieta. Aby skutecznie wzmocnić paznokcie, niekiedy niezbędne jest uzupełnienie diety w witaminy i suplementacja soli mineralnych. W drogeriach dostępne są nutrikosmetyki, czyli suplementy diety poprawiające kondycję nie tylko skóry, włosów, ale i paznokci. Składniki odżywcze, które pozwolą od wewnątrz zregenerować zniszczone paznokcie po hybrydzie to między innymi biotyna, skrzyp, kwas foliowy oraz witamina E.

Alternatywnym sposobem odbudowy paznokci jest profesjonalny manicure japoński u kosmetyczki. Zabieg składa się z kilku etapów, które poprzedzone są oceną stanu płytki. W przypadku, gdy paznokcie są na tyle zniszczone i nie są jeszcze gotowe na rozpoczęcie pierwszej fazy kuracji, doświadczony kosmetolog dodatkowo wzmacnia płytkę.

Domowe sposoby na paznokcie po hybrydzie

Wzmocnienie paznokci zniszczonych po hybrydach można wykonać za pomocą sprawdzonych domowych sposobów. W domowym zaciszu można samodzielnie przygotować pasty, kąpiele i ziołowe napary na bazie prostych i powszechnie dostępnych składników.

  • Pasta z oliwką i sokiem z cytrynyOliwka z oliwek odżywia i wzmacnia paznokcie, z kolei cytryna rozjaśnia i usuwa przebarwienia na paznokciach. Wystarczy połączyć jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku cytrynowego, a następnie wetrzeć uzyskaną pastę w płytkę paznokcia.
  • Kąpiel paznokci w żelatynieŻelatyna przede wszystkim wzmacnia i wspiera odbudowę struktury płytki paznokcia. Zabieg ten sprawdzi się w przypadku rozdwojonych i łamliwych paznokci. Aby przygotować kąpiel, należy rozpuścić łyżeczkę żelatyny w 250 ml wody i pozostawić do momentu napęcznienia. Następnie podgrzać uzyskaną masę i namaczać paznokcie.
  • Ziołowe wcierki na zniszczone paznokciePłukanki na bazie ziół również pomogą zregenerować paznokcie. Ziele skrzypu polnego, pokrzywy lub nasiona kopru włoskiego należy zalać wrzątkiem i poczekać do wystudzenia. Tak przygotowany napar można wcierać w paznokcie za pomocą wacika. Zioła te wzmacniają i odżywiają płytkę. Aby uzyskać korzystniejszy efekt, do wcierki można dołączyć oliwę z oliwek lub zastosować inny oleisty zamiennik, na przykład olejek rycynowy.

Olejowanie zniszczonych paznokci po hybrydzieOlejowanie zniszczonych paznokci

Coraz bardziej popularne staje się olejowanie paznokci po hybrydzie. Z pomocą przychodzą naturalne olejki – na przykład olejek rycynowy, olejek kokosowy i olej ze słodkich migdałów. Pielęgnacja paznokci olejkami przede wszystkim wzmacnia płytkę paznokciową i regeneruje jej zewnętrzną warstwę. Metoda ta pozwala również odżywić paznokcie i sprawia, że płytka staje się zauważalnie wygładzona. Naturalne oleje są również idealnym rozwiązaniem na regenerację skóry dłoni.

  • Olej rycynowy – utwardza cienkie paznokcie, odbudowuje płytkę i zwiększa ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Olej kokosowy – nawilża paznokcie i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych, co jest niezwykle istotne w momencie, gdy drażniące preparaty hybrydowe, primery i aceton używane podczas manicure przenikają w macierz paznokcia ze względu na uszkodzenia.
  • Olejek herbaciany – wspiera zwalczanie grzybicy i regeneruje uszkodzoną płytkę paznokcia podczas odwarstwiania, czyli odchodzenia płytki paznokcia od skóry.

Domowe sposoby na olejowanie paznokci są dwa – na ciepło i na zimno.

  • Olejowanie paznokci na ciepło polega na pogrzaniu olejków w garnku lub kuchence mikrofalowej. Dłonie należy moczyć około 10 minut w rozgrzanych olejkach. Podgrzane olejki docierają do głębszych warstw paznokcia, wspierając jego macierz.
  • Olejowanie paznokci na zimno to nic innego niż wcieranie gotowych olejów w płytkę paznokcia. Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej stosować olejek rano i wieczorem.

Co ważne, olejki należy wcierać bezpośrednio na czystą płytkę paznokci, pozbawioną lakieru oraz odżywek. Podczas przygotowywania olejków do olejowania należy jedynie zwrócić uwagę na to, które oleje są tłoczone na zimno, ponieważ podgrzewanie olejów tłoczonych na zimno może zmniejszyć skuteczność efektów. Na przykład olejek rycynowy będzie odpowiedni zarówno w wersji na zimno i ciepło, a z kolei tłoczony na zimno olejek kokosowy nie będzie odpowiedni do podgrzewania.

Najlepsza odżywka do paznokci po hybrydzie

Nie istnieje idealna odżywka do paznokci. Trudno wskazać jedną najlepszą metodę lub preparat do uszkodzonych paznokci po hybrydzie dla każdego. Aby uzyskać panaceum na uszkodzone paznokcie, niezbędne jest testowanie różnych preparatów i domowych rozwiązań, jak na przykład olejowanie paznokci lub przygotowywanie odżywczych wcierek. Natomiast sam dobór olejków naturalnych lub konkretnych kosmetyków u każdego może przynieść inny efekt. Nie ma więc lepszego rozwiązania niż metoda prób i błędów, aby poznać najskuteczniejszy sposób regeneracji paznokci. Trzeba również wziąć pod uwagę, że zarówno nasza skóra, jak i płytka paznokci przyzwyczaja się do preparatów. Długotrwałe przyjmowanie określonych preparatów w pewnym momencie może przestać przynosić takie efekty, jak na samym początku stosowania. Dlatego, aby odbudować paznokcie, należy stosować różne rozwiązania.

Jak długo regenerują się paznokcie?

Regeneracja paznokci uszkodzonych manicure hybrydowym jest zależna od tempa wzrostu paznokcia. Zwykle całkowite odbudowanie zniszczonej płytki trwa od miesiąca do dwóch miesięcy. Warto więc w tym czasie postawić na całkowitą regenerację i odstawić malowanie paznokci hybrydą i klasycznym lakierem. Po dwóch miesiącach odrosną mocniejsze paznokcie, a kondycja paznokci będzie zauważalnie poprawiona. W poszukiwaniu rozwiązań na zniszczone paznokcie po hybrydzie należy przede wszystkim pamiętać, że sama odżywka do paznokci nie wystarczy, dlatego dodatkowo warto wspomagać się domowymi metodami.

Należy również pamiętać, że zniszczone paznokcie po hybrydzie to kwestia indywidualna. Paznokcie, które są odżywione odpowiednimi minerałami, będą zdecydowanie mniej podatne na różnego typu uszkodzenia i szybciej będą się regenerować.

Powrót do listy